Tegoroczna edycja Nocy Cracovia Sacra:

Tegoroczna edycja Nocy Cracovia Sacra odbywa się pod hasłem „Skarby krakowskich klasztorów”. W programie, oprócz koncertów o tematyce sakralnej i wystaw, przewidziano zwiedzanie najpiękniejszych świątyń Krakowa i okolic, odkrywanie kościelnych zabytków oraz dzieł sztuki.

Krakowska Opera Kameralna wystawi w niedzielę 13.08.2017 r. w naszym kościele kantatę sceniczną Jana Sebastiana Bacha „Chodzę i szukam z tęsknym pragnieniem”. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 20.00. Bilety będzie można nabyć przy wejściu do kościoła.

Koncert „Perły Europejskiej Muzyki Sakralnej”, który odbędzie się w naszym kościele w poniedziałek, 14 sierpnia, o godz. 20.00. W programie m.in. utwory Bacha, Mozarta, Vivaldiego, Belliniego, Mascagniniego. Wykonawcy: Dominika Zamara – sopran i Hernan Navarro z Hiszpanii – gitara klasyczna. Wstęp wolny.

Zwiedzanie naszej biblioteki i archiwum, połączone z prezentacją wybranych rękopisów i zbiorów – w poniedziałek i wtorek, 14 i 15 sierpnia, o godz. 10.00, 11.00 i 12.00. Wejście przez furtę seminaryjną przy ul. Stradomskiej 4 o pełnych godzinach w 20‑sto osobowych grupach.

Zwiedzanie naszego muzeum i ogrodu – w poniedziałek i wtorek, 14 i 15 sierpnia, o godz. 14.00, 15.00, 16.00 i 17.00. W muzeum można obejrzeć wystawę stałą zatytułowaną „Malarstwo, złotnictwo, pamiątki misyjne” oraz wystawę czasową p.t. „Realizacja powołania w Rodzinie Wincentyńskiej” z okazji 400-lecia jubileuszu charyzmatu wincentyńskiego. Wejście przez furtę przy ul. Stradomskiej 4 o pełnych godzinach w 30‑sto osobowych grupach.

Bezpłatne wejściówki do naszej biblioteki i archiwum oraz muzeum i ogrodu można otrzymać w zakrystii po każdej Mszy Świętej.

Wielki Post w kościołach stacyjnych

W tym roku po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej wierni będą mogli modlić się w czasie Wielkiego Postu w kościołach stacyjnych. To nawiązanie do rzymskiej tradycji duchowych przygotowań do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Ta nowa w archidiecezji krakowskiej forma duchowego przeżycia Wielkiego Postu rozpocznie się od Mszy świętej celebrowanej przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego w Środę Popielcową w Katedrze na Wawelu, a zakończy Eucharystią w sobotę przed niedzielą palmową w kościele św. Floriana, której przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz.

W tym okresie poza niedzielami wierni zaproszeni są do udziału we Mszy św. wieczornej, każdego dnia w innym kościele Krakowa. Liturgii będzie przewodniczył metropolita krakowski, kard. Dziwisz lub jeden z biskupów pomocniczych czy seniorów archidiecezji krakowskiej. Więcej… „Wielki Post w kościołach stacyjnych”

Wielki Post

W okresie Wielkiego Postu gorąco zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych: Drogę krzyżową odprawiać będziemy w piątki o godz. 18.15; natomiast Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 18.15.

Triduum odpustowe ku czci Nawrócenia św. Pawła

Zapraszamy do udziału w Triduum odpustowym ku czci Nawrócenia św. Pawła, które zainauguruje Jubileusz 400-lecia wincentyńskiego charyzmatu. Uroczystości odbędą się w kościele księży misjonarzy pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła apostoła w Krakowie przy ul. Stradomskiej 4.

PROGRAM TRIDUUM:

Poniedziałek, 23 stycznia 2017
8.30 – 17.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu
17.15 – Nabożeństwo do św. Wincentego a Paulo
18.00 – Msza Święta na rozpoczęcie Jubileuszu, przewodniczy ks. kard. Stanisław Dziwisz

Wtorek, 24 Stycznia 2017
8.30 – 17.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu
17.15 – Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego
18.00 – Msza Święta z udzieleniem święceń diakonatu, przewodniczy ks. bp Paweł Socha

Środa, 25 Stycznia 2017
8.30 – 17.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu
17.15 – Liturgiczna modlitwa wieczorna
18.00 – Msza Święta w intencji Rodziny Wincentyńskiej, przewodniczy ks. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce
19.30 – Jubileuszowy Koncert, Chór Mariański pod dyrekcją p. Jana Rybarskiego

Jubileusz 400 lat Charyzmatu św. Wincentego a Paulo

W 2017 roku przypada 400. rocznica narodzin charyzmatu św. Wincentego a Paulo. Dokładnie 25 stycznia 1617 r., w święto Nawrócenia św. Pawła apostoła, Wincenty wygłosił kazanie o spowiedzi generalnej i to wydarzenie stanęło u podstaw wszystkich dzieł, jakie zrodziły się z duchowości Założyciela księży misjonarzy i sióstr miłosierdzia. Pragniemy, aby nadchodzący rok był szczególnym czasem dziękczynienia za osobę i dzieło św. Wincentego, jak również za 400 lat działalności księży misjonarzy w służbie ubogim. Mamy nadzieję, że jubileuszowe obchody przyczynią się do ożywienia naszego charyzmatu i pozwolą dostrzec nowe przestrzenie w dziele ewangelizacji.

Już dziś gorąco zapraszamy do udziału w Triduum odpustowym ku czci Nawrócenia św. Pawła, które zainauguruje Jubileusz 400-lecia wincentyńskiego charyzmatu. Uroczystości odbędą się w kościele księży misjonarzy pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła apostoła w Krakowie przy ul. Stradomskiej 4. Więcej… „Jubileusz 400 lat Charyzmatu św. Wincentego a Paulo”

Bożonarodzeniowe Życzenia

Drodzy Siostry i Bracia!

Wspólnota misjonarska – księża, bracia i klerycy – pragnie złożyć każdemu i każdej z Was najserdeczniejsze życzenia. Życzymy głębokiego doświadczenia poprzez wiarę Tajemnicy Narodzenia Chrystusa. Niech spotkanie z Nowonarodzonym napełni Wasze serca radością i pokojem. Niech opromieni nadzieją całe Wasze życie, a zwłaszcza to wszystko, co jest w nim trudne.

Z serca dziękujemy za tworzenie wraz z nami wspólnoty modlitwy; dziękujemy za każdy gest duchowego i materialnego wsparcia, jakiego nam udzielacie. Prosimy zarazem o przekazanie naszych życzeń wszystkim bliskim Waszym sercom, szczególnie osobom starszym, chorym i cierpiącym.

Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego!

Święta Bożego Narodzenia

Gorąco zachęcamy do przygotowania się na Święta Narodzenia Pańskiego przez pokutę sakramentalną. Okazja do spowiedzi przedświątecznej: w najbliższy czwartek i piątek w godz. 7.00 – 8.30 i 18.00 – 19.30 oraz w sobotę w godz. 6.30 – 12.00.

Wigilia Bożego Narodzenia związana jest w naszej polskiej tradycji z uroczystą wieczerzą. Dołóżmy starań, by kultywować w niej piękne zwyczaje. Niech świąteczny posiłek ma religijny charakter, a zatem niech towarzyszy mu lektura Słowa Bożego i wspólna modlitwa oraz śpiewanie kolęd. Zatroszczmy się także o to, by w naszych rodzinach i w najbliższym otoczeniu nikt w ten wieczór nie pozostał samotny.

W sobotę, 24 grudnia, nie będzie nieszporów i wieczornej Mszy św. o godz. 19.00. Natomiast bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystej Eucharystii – Pasterce, którą odprawimy o godz. 22.00.

W pierwszy dzień Świąt Narodzenia Pańskiego nie będzie Mszy Świętej o godz. 6.00 oraz nieszporów. Pozostałe Msze Święte odprawimy według porządku niedzielnego.

Natomiast 26 grudnia, w święto św. Szczepana, pierwszego męczennika – Msze Święte jak w każdą niedzielę. W tym dniu również nie będzie nieszporów. Ofiary zbierane na tacę w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia zostaną przeznaczone na potrzeby Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

8 grudnia – dzień powołania

8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W kościele seminaryjnym na koncelebrowanej Mszy św. o godz. 11:00 której przewodniczył Ks. Wizytator Kryspin Banko CM oraz wizytatorzy z prowincji Słowackiej ks. Jaroslav Jaššo CM i wiceprowincji Cyryla i Metodego ks. Jan Trzop CM, kandydaci do Zgromadzenia Księży Misjonarzy z trzech prowincji przeżywali swój dzień powołania, przez który deklarują swoją wolę poświęcenia się pracy w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy dla zbawienia ubogich. Więcej…

Adwent u Misjonarzy

wpis006Wszelkie mroki świata doczesnego rozjaśnia „dzień” Chrystusa. Jego pierwsze przyjście i obecność wśród nas oraz oczekiwanie na drugie przyjście jest najgłębszym sensem dziejów ludzkości. Chrystus nadaje sens również naszym czasom. I dlatego z każdego niepokoju rodzić się powinno uciszenie, pokój i duchowe odrodzenie. Okres Adwentu jest czasem duchowego odrodzenia w oczekiwaniu na spotkanie ze Zbawicielem. A naszemu czuwaniu przewodzi Maryja, o czym przypomina adwentowa Msza św. wotywna o Matce Bożej, tzw. roraty. Będziemy ją sprawować w dni powszednie o godz. 7.00.

Inauguracja Roku Akademickiego na ITKM

itkm16128 pażdziernika 2016 r. na Stradomiu odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2016/2017 na ITKM. Uroczystości rozpoczęła się mszą św. w kościele Seminaryjnym której przewodniczył ks. Grzegorz Cioch oraz ks. Wizytator Kryspin Banko CM, rektor ks. Paweł Holc CM oraz przybyli ks. wykładowcy i studenci. W drugiej części która odbyła się na auli Instytutu chór WSD Księży Misjonarzy zaśpiewał „Gaude Mater Polonia”, słowo wstępne miał ks. Rektor Paweł Holc CM, następnie było słowo Wielkiego Kanclerza ITKM, ks. Wizytatora Kryspina Banko CM oraz wystąpienie Dziekana Wydziału Teologicznego UPJPII ks. prof. dr hab. Arkadiusza Barona a wykład inauguracyjny miał ks. dr. hab. Jan Nowak „Formacja ludzka i kapłańska błogosławionego Władysława Bukowińskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim i Seminarium Duchownym w Krakowie w latach 1921-1931”, następnie zabrał głos ks. dr Wacław Umiński CM redaktor naczelny „Naszej Przeszłości”. Inauguracja zakończyła się modlitwą Anioł Pański.