Wielki Post w kościołach stacyjnych

 

W tym roku po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej wierni będą mogli modlić się w czasie Wielkiego Postu w kościołach stacyjnych. To nawiązanie do rzymskiej tradycji duchowych przygotowań do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Ta nowa w archidiecezji krakowskiej forma duchowego przeżycia Wielkiego Postu rozpocznie się od Mszy świętej celebrowanej przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego w Środę Popielcową w Katedrze na Wawelu, a zakończy Eucharystią w sobotę przed niedzielą palmową w kościele św. Floriana, której przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz.

W tym okresie poza niedzielami wierni zaproszeni są do udziału we Mszy św. wieczornej, każdego dnia w innym kościele Krakowa. Liturgii będzie przewodniczył metropolita krakowski, kard. Dziwisz lub jeden z biskupów pomocniczych czy seniorów archidiecezji krakowskiej.

W liście do wiernych na archidiecezji krakowskiej na Wielki Post, abp Jędraszewski zachęca do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, w rekolekcjach parafialnych i środowiskowych, ale szczególnie zaprasza do codziennego pielgrzymowania do kościołów stacyjnych. Jest to zwyczaj wywodzący się z pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to w Rzymie podczas Wielkiego Postu wierni pod przewodnictwem papieża zbierali się każdego dnia w innym kościele, związanym z kultem męczenników.

W ten sposób nie tylko oddawali cześć Bogu w Jego świętych, ale osobiście przeżywali prawdę, że trzeba nieustannie umierać dla grzechu i powstawać do nowego życia dzieci Bożych – wyjaśnia metropolita i dodaje, że w Rzymie ta tradycja została odnowiona dzięki św. Janowi Pawłowi II. – Pragnę, aby została ona podjęta również w Krakowie, mieście, które on tak bardzo ukochał – zaznaczył i zapowiedział, że przez cały okres Wielkiego Postu aż do Niedzieli Palmowej pod przewodnictwem krakowskich biskupów będą odprawiane Msze św. w wyznaczonych kościołach Krakowa, a zbierane podczas nich ofiary będą przeznaczone na potrzeby miejscowych zespołów Caritas.

Jako świątynie stacyjne zostały wybrane w Krakowie kościoły o długiej historii, jak katedra na Wawelu, kościół św. Krzyża czy Najświętszego Salwatora i kościoły nowe, które na duszpasterskiej mapie Krakowa zajmują szczególne miejsce. Świątynie usytuowane są we wszystkich dzielnicach miasta, a żadna z nich nie jest wyborem przypadkowym. Na przykład bazylika Mariacka została wybrana jako analogia do Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, a Bazylika Bożego Miłosierdzia – w związku z czytaną tego dnia Ewangelią o sądzie z uczynków miłosierdzia. Znaczenie mają również względy topograficzne.

Starożytna tradycja została po kilku wiekach przerwy odnowiona w Rzymie dzięki św. Janowi Pawłowi II. – Pragnę, aby została ona podjęta również w Krakowie, mieście, które on tak bardzo ukochał – napisał metropolita krakowski.

Prezentujemy listę wyznaczonych kościołów stacyjnych wraz z biskupami, którzy będą celebrować w nich nabożeństwa:

29.03 – Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła (Stradom) – bp Szkodoń
30.03 – Kościół św. Jana Chrzciciela (Prądnik Czerwony) – bp Zając
31.03 – Kościół MB Różańcowej (Piaski Nowe) – bp Ryś
1.04 – Kościół MB Pocieszenia (ul. Bulwarowa) – bp Szkodoń
3.04 – Kościół św. Marka – bp Szkodoń
4.04 – Kościół św. Jadwigi (Krowodrza) – bp Ryś
5.04 – Kościół św. Stanisława Kostki (Dębniki) – bp Szkodoń
6.04 – Kościół św. Józefa (Podgórze) – abp Jędraszewski
7.04 – Kościół ss. Albertynek “Ecce Homo” (ul. Woronicza) – bp Zając
8.04 – Kościół św. Floriana – kard. Dziwisz

Zobacz również te

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies
Translate »