Uroczystość Wszystkich Świętych

Ze względu na trwającą pandemię, decyzją Penitencjarii Apostolskiej odpust zupełny ofiarowany za zmarłych można w tym roku uzyskać, spełniając następujące warunki:

  • Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony na dni od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.
  • Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony dla tych, którzy pobożnie nawiedzą kościół lub kaplicę publiczną i odmówią „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.
  • Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, mogą uzyskać odpust zupełny, łącząc się duchowo z wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję spełnienia w najbliższym czasie trzech zwyczajnych warunków (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego). Osoby te powinny pomodlić się za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny albo podjąć medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub wypełnić uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.
  • Odpust zupełny można uzyskać tylko raz dziennie i ofiarować wyłącznie w intencji osoby zmarłej.

W najbliższych dniach obchodzić będziemy w liturgii:

  • W poniedziałek – wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.
  • W środę – wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa.
  • W piątek – wspomnienie Błogosławionych Męczenników Hiszpańskich – 102 członków Rodziny Wincentyńskiej, którzy ponieśli śmierć męczeńską podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach trzydziestych ubiegłego wieku.

W tym tygodniu przypada również pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

Kartki z imionami zmarłych, których pragniemy polecać Bogu w tegorocznych wypominkach, prosimy składać do skarbony przy wyjściu z kościoła bądź w zakrystii. W intencji zmarłych modlić się będziemy w dniach od 2 do 10 listopada podczas nabożeństw o godz. 18.30.

Zobacz również te

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies
Translate »