W tym roku (2022) odbędzie się kolejna, 15. jubileuszowa odsłona Nocy, z motywem przewodnim Wokół krzyża. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, nie tylko ze względu na swój okrągły jubileusz, ale również z uwagi na fakt, że zbiega się z ważnymi jubileuszami kilku krakowskich klasztorów: 800 – leciem Opactwa Cystersów w Mogile, 550 – leciem obecności Paulinów na Skałce, czy 800-leciem Parafii Mariackiej. W programie tegorocznej Nocy, która tradycyjnie odbędzie się 14 i 15 sierpnia, oprócz zwiedzania obiektów sakralnych, zaprezentowane zostaną liczne wystawy tematyczne, koncerty. Szczegółowy program Nocy, jak również wszelkie informacje na temat udziału w poszczególnych wydarzeniach dostępne będą na stronie Miasta: www.krakowskienoce.pl.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny; do niektórych obiektów obowiązywać będą bezpłatne wejściówki
Klasztor Zgromadzenia Księży Misjonarzy ul. Stradomska 4, Kraków
14.08.2022 (niedziela)
9.00, 10.30, 13.00, 14.30 zwiedzanie muzeum, ogrodu misjonarskiego oraz wystawy „Wokół krzyża- gotyckie krucyfiksy w kościołach Krakowa” (wejście przez furtę klasztorną, obowiązuje wejściówka)
Bezpłatne wejściówki do odbioru od 8 sierpnia w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11 oraz na furcie przy ul. Stradomskiej 4
15.08.2022 (poniedziałek)
9:00, 10:30, 13:00 zwiedzanie muzeum, ogrodu misjonarskiego oraz wystawy „Wokół krzyża – gotyckie krucyfiksy w kościołach Krakowa” (wejście przez furtę klasztorną, obowiązuje wejściówka)
Bezpłatne wejściówki do odbioru od 8 sierpnia w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11 oraz na furcie przy ul. Stradomskiej 4)
Kościół Stradomski p. w. Nawrócenia św. Pawła
15.08.2022 (poniedziałek)
15.08.2022 (poniedziałek) o godz. 20.00 w kościele p.w. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Krakowie będzie miał miejsce koncert w wykonaniu zespołu OCTAVA ensembble
Tytuł koncertu: „O crux ave”
Krzyż jest jednym z najstarszych symboli ludzkości. Symbolizuje między innymi oś świata i jego cztery strony, połączenie przeciwieństw, życie i nieśmiertelność, most do nieba, narzędzie męki.
O crux ave!
Bądź pozdrowiony Krzyżu Święty, nasza jedyna nadziejo!.
W programie koncertu znajdą się utwory m.in. : Mikołaja Zieleńskiego, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Tomás Luis de Victoria, Giovanni Pierluigi da Palestrina i in.
Specjalizację OCTAVA ensemble stanowi muzyka XVI i XVII wieku. Zespół wpisuje się w trend historycznego wykonawstwa muzyki dawnej nagrywając płyty z utworami z przełomu renesansu i baroku (Missa Pulcherrima Pękiela – nominacja do nagrody FRYDERYK 2010, Missa Octava Hasslera – wyróżniona pochwalną recenzją w brytyjskim miesięczniku “Gramophone” – najbardziej liczącym się magazynie o muzyce klasycznej na świecie), a także tworząc wyjątkowy projekt AD RADICES – po raz pierwszy w Polsce przywracając regularne wykonywanie kompozycji polifonicznych we właściwym dla nich kontekście przedsoborowej liturgii.
Wykonawcy:
OCTAVA ensemble
Magdalena Pikuła, Alicja Ciesielczuk – soprany
Małgorzata Langer-Król, Joanna Święszek – alty
Zygmunt Magiera, Bartłomiej Chorąży – tenory
Wojciech Góra, Marcin Wróbel – basy
Jan Monczka – recytacje
Zygmunt Magiera – kierownictwo artystyczne