Zgromadzenie Księży Misjonarzy

Stradom

Początki Domu Stradomskiego sięgają XVII wieku. Kiedy Misjonarze podjęli zarząd Seminarium Zamkowego w Krakowie (1682 r.), pragnęli rozwinąć w szerszym zakresie działalność pastoralną na terenie diecezji krakowskiej. Wyzwaniem były: misje ludowe, rekolekcje zamknięte, pomoc dobroczynna.

Dom Stradomski

Początki Domu Stradomskiego sięgają XVII w. Kiedy Misjonarze podjęli zarząd Seminarium Zamkowego w Krakowie pragnęli rozwinąć w szerszym zakresie działalność pastoralną na terenie diecezji krakowskiej.

Kościół Stradomski

Kamień węgielny pod budowę kościoła Księży Misjonarzy p. w. Nawrócenia św. Pawła Apostoła położono w 1693 r. Barokowy kościół Księży Misjonarzy zbudowany został w latach 1719-28 r. z fundacji bpa Michała Szembeka.

Instytut Teologiczny

W dniu 8 lipca 1910 roku Ministerstwo wydało reskrypt, mocą którego misjonarskie seminarium duchowne zostało przekształcone w Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy z prawami państwowymi.

Msze Święte

Intencje mszalne można zamawiać w zakrystii a msze gregoriańskie po uprzednim powiadomieniu telefonicznie.

Niedziele i Uroczystości 6.00, 7.30, 9.00, 10.30, 11.30, 13.00, 19.00
Dni Powszednie 7.00, 8.00, 19.00
Spowiedź św.: niedziele i uroczystości 30 min. przed Mszą Św.
W dni powszednie w czasie Mszy Św.
Wystawienie po Mszy Św. o 19.00
Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 18.15
Droga Krzyżowa w piątek o godz. 18.15

Nowenna

W odpowiedzi na wezwanie skierowane przez Niepokalaną do obydwu Zgromadzeń św. Wincentego i do stowarzyszeń i grup wincentyńskich.

ku czci Niepokalanej objawiającej Cudowny Medalik

Włączając się w modlitwę Niepokalanie Poczętej, pragniemy w powyższej intencji odmawiać codziennie modlitwę różańcową.

Wierzymy, że zgodnie z obietnicą Niepokalanej nasze włączenie się w Jej modlitwę za światem przyczyni się do duchowego rozwoju Rodziny Wincentyńskiej, wzrostu powołań oraz do uzyskania licznych łask przez modlących się razem z nami wiernych. Zwłaszcza brak powołań staje się palącym problemem wielu Prowincji obu Zgromadzeń.

Nowenna

Przygotowującej nas do dwusetnej rocznicy objawień na Rue du Bac w Paryżu, kiedy to Najświętsza Panna pouczyła nas, iż jest niepokalanie poczęta i objawiła Cudowny Medalik:

Misjonarz
św. Wincenty a Paulo

św. Wincenty a Paulo

1581 - 1660

Urodził się 24 kwietnia 1581 r. w Pouy koło Dax w południowej Francji, w rodzinie Jana Depaul i Bertrandy z domu Moras. Święcenia kapłańskie przyjął 23 września 1600 r. w Châteaux l’Évêque (diec. Périgueux).

Za radą pani de Gondi i dzięki jej pomocy materialnej, 17 kwietnia 1625 r. powstało Zgromadzenie Misji: grupa księży, którzy w wiejskich parafiach głosili misje i zakładali Bractwa Miłosierdzia. Dla zapewnienia trwałości owoców owych misji należało zatroszczyć się o godnych duszpasterzy dla ewangelizowanych parafii.

"
"Wincenty często powtarzał, że należy kochać Boga i że musi się to urzeczywistniać w trudzie rąk i w pocie naszego czoła"
"

Św. Wincenty

Misjonarz

Dom Stradomski

Od 1912 r. z domem Stradomskim związał się zarząd Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misji. Tu mieszka Wizytator i zbiera się Rada Prowincji. Tu wydawane jest od 1909 r. pismo alumnów „Meteor”, od 1946 r. działa Instytut Wydawniczy „Nasza Przeszłość”. W domu Stradomskim mieści się także licząca ponad 200 tys. woluminów biblioteka udostępniona nie tylko mieszkańcom, ale również wszystkim zainteresowanym oraz Muzeum Historyczno–Misyjne Księży Misjonarzy oraz Sekretariat Misyjny.

400-lecia Zgromadzenia Misji

Otwarcie

Dom Stradomski

Dom Stradomski

Początki Domu Stradomskiego sięgają XVII wieku. Kiedy Misjonarze podjęli zarząd Seminarium Zamkowego w Krakowie (1682 r.)

(c) 2024 All Rights Reserved.

Kontakt

Msze Święte

Intencje mszalne można zamawiać w zakrystii a msze gregoriańskie po uprzednim powiadomieniu telefonicznie.

Translate »