Ołtarz Św. Wincentego a Paulo

Wykonany przez Antoniego Frączkiewicza w 1738 roku z obrazem św. Wincentego a Paulo pędzla Tadeusza Kuntzego, około 1758 roku.

Św. Wincenty a Paulo

Św. Wincenty a Paulo urodził się 24 kwietnia 1581 r. w Pouy koło Dax w południowej Francji. Święcenia kapłańskie przyjął 23 września 1600 r. w Châteaux l’Évêque (diec. Périgueux). 

Św. Wincenty jest założycielem między innymi: Zgromadzenia Księży Misjonarzy i Sióstr Miłosierdzia oraz Stowarzyszenia Miłosierdzia (AIC).

Św. Wincenty zmarł 27 września 1660 r. Jego beatyfikacja odbyła się 13 sierpnia 1729 r., kanonizacji dokonał papież Klemens XII 16 czerwca 1737 r.

Św. Wincenty a Paulo jest patronem wszystkich dzieł miłosierdzia, instytucji charytatywnych, duchowieństwa, sierot, więźniów, jest wzywany w modlitwie o odzyskanie zguby.

Św. Wincenty najczęściej jest przedstawiany w czarnej sutannie, pelerynie z dzieckiem na ręku. Jego atrybutami są krzyż, dziecko.

Imię Wincenty należy wyprowadzić od czasownika łacińskiego vinco, vincere – zwyciężać. Zatem Wincenty oznacza zwycięstwo i zwycięzcę. Jego wspomnienie przypada 27 września.

kościół stradomski

Stradom

Historia Kościoła Stradomskiego

Translate »