Ołtarz św. Michała Archanioła

Wykonany w pierwszej połowie XVIII wieku z obrazem Archanioła Michała walczącego ze smokiem, autorstwa malarza krakowskiego Łukasza Ortowskiego, zapewne z 1746 r.

Św. Michał Archanioł

Święty Michał Archanioł jest jednym z najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzony szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. Jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem. Stoi u wezgłowia umierających, a potem towarzyszy im w drodze do wieczności. Jest patronem: Kościoła, żołnierzy, aptekarzy, krawców, szklarzy, malarzy, piekarzy, kupców, pracowników banków, złotników, umierających, opiekun kaplic cmentarnych. Wzywany jest w czasie burzy i niepogody.

Najczęściej jest przedstawiany w zbroi, walczący ze smokiem. Jego atrybutami są: miecz, włócznia, tarcza, szatan pod jego stopą, waga.

Imię Michał jest imieniem biblijnym i znaczy “Któż jak Bóg!”. Jego wspomnienie przypada 29 września razem z innymi św. archaniołami Rafałem i Gabrielem.

kościół stradomski

Stradom

Historia Kościoła Stradomskiego

Translate »