Stradom

Zgromadzenie Księży Misjonarzy

Stradom

Historia

Początki Domu Stradomskiego sięgają XVII wieku. Kiedy Misjonarze podjęli zarząd Seminarium Zamkowego w Krakowie (1682 r.), pragnęli rozwinąć w szerszym zakresie działalność pastoralną na terenie diecezji krakowskiej. Wyzwaniem były: misje ludowe, rekolekcje zamknięte, pomoc dobroczynna.

Stradom

Zgromadzenie Księży Misjonarzy

Kościół Stradomski

Kamień węgielny pod budowę kościoła Księży Misjonarzy p. w. Nawrócenia św. Pawła Apostoła położono w 1693 r. Barokowy kościół Księży Misjonarzy zbudowany został w latach 1719-28 r. z fundacji bpa Michała Szembeka.

Dom Stradomski

Początki Domu Stradomskiego sięgają XVII w. Kiedy Misjonarze podjęli zarząd Seminarium Zamkowego w Krakowie pragnęli rozwinąć w szerszym zakresie działalność pastoralną na terenie diecezji krakowskiej.

Instytut Teologiczny

W dniu 8 lipca 1910 roku Ministerstwo wydało reskrypt, mocą którego misjonarskie seminarium duchowne zostało przekształcone w Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy z prawami państwowymi.

Ogłoszenia na

3 Niedziela Wielkanocna

1. Nabożeństwa majowe odprawiamy przez cały miesiąc o godz. 18.30. W jubileuszowym roku 400-lecia powstania Zgromadzenia Misji towarzyszą im rozważania: Maryja w życiu św. Wincentego a Paulo. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy – także w intencjach wyboru nowego następcy św. Piotra oraz naszej Ojczyzny!

2. W najbliższy czwartek, 8 maja, czcimy św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski oraz archidiecezji krakowskiej. Zachęcamy w tym dniu do udziału w Mszy św. Uroczysta Eucharystia o godz. 19.00.

3. Procesja ku czci św. Stanisława wyruszy tradycyjnie ulicami Krakowa z Wawelu na Skałkę w przyszłą niedzielę, 11 maja, o godz. 9. 00. Z TEJ RACJI W NASZYM KOŚCIELE NIE BĘDZIE MSZY ŚW. O GODZ. 9.00. Pozostałe msze św. – bez zmian.

4. W najbliższy piątek, 9 maja, nasi alumni z V i VI roku rozpoczną rekolekcje, które stanowią ich bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu. Prosimy o szczególną modlitwę za nich w dniach od 9 do 15 maja, a osoby starsze i chore – prosimy także o bezcenną ofiarę cierpienia. Wszystkich, którzy towarzyszą tym ważnym chwilom, zapewniamy o naszej wdzięcznej pamięci modlitewnej oraz o Ofierze Mszy św. sprawowanej w ich intencji podczas rekolekcji.

5. Kalendarz liturgiczny:
– Poniedziałek, 5 maja, wspomnienie św. Stanisława Kazimierczyka, prezbitera Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich z krakowskiego Kazimierza;
– Wtorek, 6 maja, święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba;
– Czwartek, 8 maja, uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika;
– Niedziela, 11 maja, Niedziela Dobrego Pasterza, 62 Światowy Dzień Modlitw o Powołania.

Msze Święte

Kościół stradomski

Niedziele i Uroczystości 6.00, 7.30, 9.00, 10.30, 11.30, 13.00, 19.00
Dni Powszednie 7.00, 8.00, 19.00
Spowiedź św.: niedziele i uroczystości 30 min. przed Mszą Św.
W dni powszednie w czasie Mszy Św.
Wystawienie po Mszy Św. o 19.00
Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 18.15
Droga Krzyżowa w piątek o godz. 18.15

Intencje mszalne można zamawiać w zakrystii a msze gregoriańskie po uprzednim powiadomieniu telefonicznie.

Nowenna

W odpowiedzi na wezwanie skierowane przez Niepokalaną do obydwu Zgromadzeń św. Wincentego i do stowarzyszeń i grup wincentyńskich.

ku czci Niepokalanej

Wierzymy, że zgodnie z obietnicą Niepokalanej nasze włączenie się w Jej modlitwę za światem przyczyni się do duchowego rozwoju Rodziny Wincentyńskiej, wzrostu powołań oraz do uzyskania licznych łask przez modlących się razem z nami wiernych. Zwłaszcza brak powołań staje się palącym problemem wielu Prowincji obu Zgromadzeń.

Nowenna

cudowny medalik

Św. Wincenty a Paulo

1581 – 1660

Urodził się 24 kwietnia 1581 r. w Pouy koło Dax w południowej Francji, w rodzinie Jana Depaul i Bertrandy z domu Moras. Święcenia kapłańskie przyjął 23 września 1600 r. w Châteaux l’Évêque (diec. Périgueux).

Za radą pani de Gondi i dzięki jej pomocy materialnej, 17 kwietnia 1625 r. powstało Zgromadzenie Misji: grupa księży, którzy w wiejskich parafiach głosili misje i zakładali Bractwa Miłosierdzia. Dla zapewnienia trwałości owoców owych misji należało zatroszczyć się o godnych duszpasterzy dla ewangelizowanych parafii.

św. Wincenty a Paulo

Wincenty często powtarzał, że należy kochać Boga i że musi się to urzeczywistniać w trudzie rąk i w pocie naszego czoła.

Dom Stradomski

Od 1912 r. z domem Stradomskim związał się zarząd Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misji. Tu mieszka Wizytator i zbiera się Rada Prowincji. Tu wydawane jest od 1909 r. pismo alumnów „Meteor”, od 1946 r. działa Instytut Wydawniczy „Nasza Przeszłość”. W domu Stradomskim mieści się także licząca ponad 200 tys. woluminów biblioteka udostępniona nie tylko mieszkańcom, ale również wszystkim zainteresowanym oraz Muzeum Historyczno–Misyjne Księży Misjonarzy oraz Sekretariat Misyjny.

Dom Stradomski

Zgromadzenie Księży Misjonarzy

Listy, Konferencje, Dokumenty

Św. Wincenty a Paulo

Francuski misjonarz ks. Piotr Coste CM (1873-1935) zebrał, opracował i krytycznie wydał 14 tomów wszystkich pism i wypowiedzi św. Wincentego a Paulo, jakie przetrwały w wersji rękopiśmiennej i drukowanej do naszych czasów.

Dom Stradomski

Początki Domu Stradomskiego sięgają XVII wieku. Kiedy Misjonarze podjęli zarząd Seminarium Zamkowego w Krakowie (1682 r.)

(c) 2025 All Rights Reserved.

Kontakt

Msze Święte

Intencje mszalne można zamawiać w zakrystii a msze gregoriańskie po uprzednim powiadomieniu telefonicznie.

Translate »
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.